O nas
Najważniejsze działania na rzecz wsparcia rozwoju technologii niskoemisyjnych, w tym wodorowych:
- Wielkopolska Platforma Wodorowa: utworzona w grudniu 2019 r., która jest ciałem opiniotwórczym i doradczym Samorządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie gospodarki nisko i zeroemisyjnej, wielopłaszczyznową platformą współpracy międzyśrodowiskowej biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz środowisk obywatelskich. Głównym celem WPW jest połączenie i wykorzystanie potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz budowy nisko i zeroemisyjnej gospodarki w Województwie Wielkopolskim. Obecnie WPW liczy 150 członków, którzy pracują w 4 panelach: Biznesu, Nauki, Liderów Samorządowych i Obywatelskim. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. WPW jest narzędziem w ramach funkcjonowania Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania PPO w celu włączenia obszaru technologii wodorowych w do Inteligentnych Specjalizacji w Wielkopolsce.
- Strategia rozwoju Wielkopolski wodorowej do 2030 z perspektywą do roku 2040: Strategia jest analizą potencjału i możliwości rozwoju gospodarki wodorowej w Wielkopolsce. Dokument wskazuje wizję wielkopolskiego ekosystemu wodorowego, najważniejsze cele w horyzoncie do 2030 roku, mierniki planowanego rozwoju, najbardziej optymistyczne kierunki działalności wraz z perspektywami w obszarze produkcji odnawialnego wodoru, użycia w przemyśle, rolnictwie, sektorze transportu, integracji z rozwojem OZE, a także obecne bariery i uwarunkowania zewnętrzne wpływające na rozwój gospodarki wodorowej.Strategia rozwoju Wielkopolski wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 jest pierwszym tego typu dokumentem, który powstał na poziomie regionu w Polsce.
- Szkoła Wodorowa: inicjatywa ma za zadanie rozpowszechnienie informacji o wykorzystaniu wodoru, technologii wodorowych i możliwości społeczno-gospodarczych związanych z ich zastosowaniem, wpływie gospodarki wodorowej na stan środowiska naturalnego, a także rozwijanie zainteresowania tematyką energii odnawialnej wśród uczniów i studentów z Wielkopolski. W 2021 r. został opracowany pierwszy w języku polskim podręcznik, który posłużył do uzupełnienia programu nauczania w ramach lekcji fizyki, chemii, biologii o tematykę związaną z wodorem i technologiami wodorowymi. W listopadzie 2023 r. zostanie uruchomiona II edycja Szkoły Wodorowej.
- Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2Poland: Samorząd Województwa Wielkopolskie oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie są organizatorami forum H2Poland. Wydarzenie jest największą w Polsce platformą wymiany eksperckiej wiedzy podczas konferencji i debat połączonych z ekspozycją najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce. W ubiegłorocznej edycji targów wzięło udział ponad 50 wystawców, 150 prelegentów i 2000 uczestników. Trzecia edycja targów H2Poland odbędzie się 24-25 kwietnia 2024 r. na terenie MTP w Poznaniu.
- Podpisanie deklaracji w woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej: 5 lipca 2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Inicjatywa potwierdza wolę współpracy wszystkich sygnatariuszy Porozumienia na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w regionie, zaangażowanie w rozwój całego krajowego ekosystemu opartego o technologie wodorowe. Ustanowienie Wielkopolskiej Doliny Wodorowej pozwoli wzmocnić pozycję Wielkopolski jako istotnego gracza w nowotworzonym przemyśle wodorowym.
- Nabór dotyczący otrzymania Pomocy Technicznej w celu wygenerowania synergii z Partnerstwem na rzecz Czystego Wodoru: Samorząd Województwa Wielkopolskiego został we wrześniu 2023 r. beneficjentem naboru dotyczącego otrzymania Pomocy Technicznej w celu wygenerowania synergii z Partnerstwem na rzecz Czystego Wodoru. Nabór dotyczący otrzymania Pomocy Technicznej skierowany był do jednostek szczebla centralnego oraz regionalnego, w ramach których funkcjonuje Instytucja Zarządzająca Funduszami Europejskimi oraz tych, które mają lub deklarują wprowadzenia zapisu o rozwoju technologii wodorowych w swoim Regionalnym Programie Operacyjnym, lub Strategii Inteligentnej Specjalizacji. Wyłonione podmioty otrzymają ukierunkowane wsparcie techniczne w celu rozwoju współpracy z CHP w kluczowych obszarach w zakresie badań i innowacji oraz wdrażania technologii wodorowych, w tym: pomocy technicznej przy realizacji założonych działań (wsparcie merytoryczne), zarządzania wiedzą oraz finansowania (wspólna płaszczyzna środków z FEW i CHP). W ramach współpracy zostaną podpisane umowy, które będą odzwierciedlać ocenę różnych sposobów synergii wraz z konkretnymi zobowiązaniami w zakresie wdrażania.
- Przystąpienie Województwa Wielkopolskiego do partnerstwa Dolin Wodorowych (The European Hydrogen Valleys S3 Partnership): 12 kwietnia 2022 r. Województwo Wielkopolskie dołączyło do partnerstwa S3, którego najważniejszymi celami są m.in.: komercjalizacja i rozwój gotowości technologicznej aplikacji wodorowych, umożliwienie współpracy pomiędzy regionami w aspekcie inwestycji w rozwój gospodarki wodorowej, wzmocnienie elementów łańcucha dostaw i wartości technologii wodorowych, zwiększenie produkcji zielonego wodoru, czy też aktywne kształtowanie polityki UE w zakresie wodoru.
- Internacjonalizacja i współpraca międzynarodowa: w ramach promocji regionalnych podmiotów gospodarczych, samorządów lokalnych oraz jednostek naukowych Samorząd Województwa Wielkopolskiego prowadzi nabory do uczestnictwa w imprezach targowych, misjach gospodarczych w zakresie rozwoju technologii niskoemisyjnych oraz obszarów Inteligentnych Specjalizacji. Dostępna aktualna oferta.
Efektem prowadzonych działań było:
- Nawiązanie współpracy, wymiana doświadczeń z wiedzy z szeregiem partnerów z Polski i za granicy w obszarze gospodarki wodorowej,
- Zwiększenie świadomości mieszkańców Wielkopolski o możliwościach i wyzwaniach związanych z transformacją gospodarczą,
- Ujęcie tematyki gospodarki wodorowej w RIS 2030,
- Promocja regionalnych interesariuszy zaangażowanych w rozwój gospodarki wodorowej,
- Promocja Województwa Wielkopolskiego,
- Rozwinięcie działalności wielkopolskich MŚP o produkty usługi związane z technologiami wodorowymi,
- Stworzenie sieci współpracy w obszarze rozwoju gospodarki wodorowej pomiędzy podmiotami z Wielkopolski.
0
AKTYWNYCH
PROJEKTÓW
0
WSPÓŁPRACUJĄCYCH
PODMIOTÓW
0
LICZBA
BENEFICJENTÓW