8 października Wielkopolska wspólnie z hrabstwem Botoșani z Północno-Wschodniej Rumunii, woj. pomorskim, Chorwacją oraz Republiką Serbską (region Bośni i Hercegowiny) zorganizowała warsztat dotyczący wzmacniania społeczności lokalnych i kluczowej roli lokalnych grup działania (LGD) w tym procesie. Podczas warsztatu Wielkopolskę reprezentowała Anna Mądra, przedstawicielka Związku Stowarzyszeń “Wielkopolska Sieć LGD” i członkini Zarządu Powiatu Ostrzeszowskiego. Obecnie w Wielkopolsce działa 30 lokalnych grup działania, które swoim zasięgiem obejmują 212 gmin, co stanowi 99% obszaru, na którym mieszka ponad dwa miliony osób. Przedstawicielka sieci LGD omówiła początki powstawania LGD w Polsce, wyzwania związane z realizacją projektów przy wsparciu środków z programu LEADER oraz kwestie związane z tzw. wielofunduszowością – finansowaniem projektów z różnych źródeł.
W Polsce 10 z 16 województw zdecydowało się na umożliwienie lokalnym grupom działania korzystania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w uzupełnieniu do Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFFROW). A. Mądra podkreśliła, że model ten pozwala na realizowanie bardziej złożonych projektów.
Wielkopolska przedstawiła również swoje osiągnięcia w zakresie wzmacniania umiejętności i rozwoju lokalnych talentów na przyszłość. Podczas warsztatu zostało zaprezentowane wideo z wypowiedzią Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, w którym przedstawił inicjatywę „Szkoły Wodorowej” realizowaną przez Samorząd Województwa. Jej celem jest poszerzanie wiedzy młodzieży o sektorze wodoru, w tym gospodarce i technologii wodorowej oraz energii odnawialnej, gdyż wraz z rozwojem technologii wodorowych, zwiększa się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tym obszarze. Samorząd Wielkopolski w 2023 r. rozpoczął II. edycję „Szkoły Wodorowej”, do której zgłosiły się 53 szkoły ponadpodstawowe z całego województwa, które mają możliwość uczestniczenia m.in. w konferencjach, warsztatach, konkursach i wyjazdach studyjnych.
W trakcie warsztatu przedstawiono również inicjatywy regionalne Irlandii Północnej, Agencji Rozwoju Regionalnego Północno-Wschodniej Rumunii, Umbrii (Włochy), Murskiej Soboty (Słowenia), Północnej Brabancji (Holandia) oraz Wojwodiny (Serbia).
9 października Wielkopolska wraz z Południowymi Morawami (Czechy), Koszycami (Słowacja) oraz woj. kujawsko-pomorskim współorganizowała interaktywny warsztat, który pozwolił uczestnikom na lepsze zrozumienie wyzwań stojących przed regionami, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie odbyło się w formie stołu dyskusyjnego, przy którym uczestnicy wymieniali się pomysłami i opiniami na temat wyzwań, przed którymi stoją regiony, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. W trakcie dyskusji podkreślono, jak trudne jest znalezienie skutecznych rozwiązań dla takich wyzwań jak transformacja energetyczna, starzejące się społeczeństwo, czy też migracja młodzieży. Przedstawicielem Wielkopolski był Jakub Jackowski, koordynator projektu LIFE AFTER COAL PL w Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. Projekt ten jest przede wszystkim związany z wdrażaniem „Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040” i stanowi odpowiedź na wyzwania związane z koniecznością redukcji stosowania paliw kopalnych w gospodarce przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. W trakcie warsztatu J. Jackowski zaprezentował wyzwania związane z transformacją energetyczną w Wielkopolsce Wschodniej, a także istotną rolę zróżnicowanych grup społecznych w jej skutecznej realizacji.
Źródło: Biuro Wielkopolski w Brukseli