Znacznik

Przełomowa próba przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na wodór

Naukowcy z Uniwersytetów w Oxfordzie i Cardiff współpracują z firmą CarbonMeta Research Ltd, aby przekształcić odpady z tworzyw sztucznych w czyste paliwo wodorowe i wysokowartościowe nanomateriały węglowe

CarbonMeta Technologies komercjalizuje przełomową technologię z Uniwersytetu w Oksfordzie zwaną “katalizą mikrofalową”. Firma planuje przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych na skalę w zaprojektowanych na zamówienie maszynach mikrofalowych, które dadzą wysokiej wartości produkty dla przemysłu.

Jedna tona metryczna plastiku zmieszana z 200 kg katalizatora ze sproszkowanego żelaza może selektywnie wyprodukować wystarczającą ilość wodoru do ogrzania około 200 domów, a także może dać 900 kg grafitu i nanorurek węglowych, które mogą być wykorzystane do budowy technologii baterii zasilających pojazdy elektryczne.

Przekształcenie jednej tony plastiku przy użyciu tej technologii może zająć średnio dwie godziny, a materiał osiąga temperaturę do 600 stopni Celsjusza.

Firma nawiązuje partnerstwa handlowe w celu zwiększenia skali tej technologii, w tym z globalnymi dostawcami energii w Europie. Jej najnowszą inicjatywą jest projekt oceny w Hiszpanii, który będzie analizować, jak różne kombinacje mieszanych odpadów z tworzyw sztucznych działają w nowym procesie i jak wygenerować najbardziej znaczące plony.

Misją CarbonMeta jest “upcykling” plastiku i odpadów budowlanych, aby pomóc w rozwiązaniu rosnącego zanieczyszczenia i kryzysu klimatycznego na świecie. Technologia firmy będzie wspierać przejście na dwa główne źródła zrównoważonej energii – wodór dla transportu lub do ogrzewania domów oraz akumulatory dla pojazdów elektrycznych. Firma, z siedzibą w Woodinville w stanie Waszyngton, rozwija swój globalny zasięg głównie w oparciu o tę brytyjską innowację.

Profesor Peter Edwards z Oksfordu jest mózgiem tego procesu, ponieważ przez ponad dwie dekady prowadził badania w dziedzinie chemii ukierunkowanej na ochronę środowiska. Jego inne prace obejmują wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji paliwa lotniczego oraz pozyskiwanie zielonego wodoru z paliw kopalnych. W 1996 roku został wybrany na Członka Towarzystwa Królewskiego.

“Nasz projekt w Hiszpanii jest pierwszym krokiem na drodze do pełnej komercjalizacji tego, co jest przełomową technologią” powiedział Lloyd Spencer, dyrektor generalny CarbonMeta Technologies. “Podczas gdy dużą częścią uporządkowania zanieczyszczenia plastikiem jest po prostu zaprzestanie produkcji tak dużej ilości plastiku, nadal potrzebujemy zrównoważonego procesu radzenia sobie z tym, co nadal jest produkowane. Dzięki amerykańskiej przedsiębiorczości i inwestycjom, brytyjskim badaniom i europejskiemu wsparciu biznesu, ta metoda tworzenia czegoś czystego i użytecznego z problematycznego plastiku ma potencjalny globalny zasięg.”

Profesor Peter Edwards dodał, że proces ten jest przełomowym rozwiązaniem globalnego wyzwania, jakim są odpady z tworzyw sztucznych.

“To ekscytujące dla mnie i moich kolegów, aby zobaczyć, jak ta technologia wychodzi z ograniczonych możliwości laboratorium chemicznego do testów na prawdziwie komercyjną skalę” – powiedział profesor Edwards. “Chcemy uzyskać jak najbardziej solidne dane dotyczące wydajności, abyśmy mogli zademonstrować potencjał naszego procesu katalizy mikrofalowej w celu umieszczenia odpadów z tworzyw sztucznych jako kluczowego czynnika przyczyniającego się zarówno do produkcji energii wodorowej, jak i technologii akumulatorów”.

Wyniki europejskiego projektu zostaną opublikowane jesienią 2022 roku, a następnie oczekuje się dalszych partnerstw handlowych z globalnymi firmami energetycznymi, które mogłyby skorzystać z tej technologii.

Źródło: renewableenergymagazine.com