Znacznik

Piknik na FEST 2024

22 czerwca 2024 na poznańskiej Cytadeli, po raz drugi, odbył się Piknik na FEST. W tym roku wydarzenie poświęcone było świętowaniu 20-lecia Polski i Wielkopolski w UE.

Podczas pikniku w Miasteczku Samorządowym na mieszkańców naszego regionu czekało wiele atrakcji przygotowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz podlegające mu jednostki.

Wśród wystawców znalazł się Departament Gospodarki, który wraz z zaproszonymi przedstawicielami firm, uczelni wyższych oraz instytucji naukowych zaprezentowali Wielkopolanom działania związane z gospodarką przyszłości.

W zakresie sektora kosmicznego Politechnika Poznańska zaprezentowała robota kosmicznego, który poruszał się swobodnie na terenie Pikniku, natomiast Koło Naukowe PUT Rocketlab przygotowało ekspozycję ponad 4-metrowej rakiety HEXA 4, która brała udział w zawodach Spaceport America Cup 2023 w USA, zdobywając 1. miejsce w najbardziej zaawansowanej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid.

Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zadbał o atrakcje dla najmłodszych uczestników pikniku. Dzieci miały możliwość wziąć udział w warsztatach i zbudować swoją własną rakietę, którą później wystrzeliwały w powietrze. Dodatkowo, Instytut oferował obserwację Słońca przy użyciu teleskopu.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe przygotowało warsztaty edukacyjne, podczas których każdy miał możliwość zostać inżynierem/inżynierką, zapoznając się z podstawami programowania. Z tematyki rolnictwa PCSS zaprezentowało inteligentną donicę miejską, która przez specjalną aplikację monitoruje stan roślin.

Instytut Fizyki Molekularnej PAN przygotował warsztaty z wytwarzania zielonego wodoru dla dzieci. Ponadto, na stoisku prezentowano rower wodorowy. Samochody osobowe zasilane wodorowym ogniwem paliwowym: Toyota Mirai zaprezentowana przez Toyota Mikołajczak Poznań-Ławica oraz Hyundai Nexo, który przybył z firmy ZE PAK, dopełniały wodorową ofertę dla zwiedzających.

Uczestnicy mogli również zobaczyć produkty przedsiębiorstw-laureatów Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „I-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. ENforce Medical Technologies zaprezentowało pierwszą polską bioniczną protezę stopy, WObit wystawiło autonomicznego robota mobilnego MOBOT TRANSPORTER a DORA METAL szafę przeznaczoną do dezynfekcji i odświeżania odzieży za pomocą ozonu. Fundacja Krok po Kroku HSA przedstawiła opracowane przez nich standardy rehabilitacji społecznej i ruchowej z wykorzystaniem nurkowania, tj. mobilne centrum płetwonurków.

W pikniku uczestniczyła także Firma MAB Robotics prezentująca robota Honey Badger 4.0. Jest to najnowsza platforma robotyczna, stworzona specjalnie do przemierzania wrogich środowisk i trudnych terenów.

Wśród wystawców promujących nowoczesne rozwiązania i technologie znaleźli się także przedstawiciele Poznańskiego Instytutu Technologicznego, będącego częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, którzy przedstawili ofertę Instytutu skierowaną do przedsiębiorców i naukowców.