Znacznik

Mercedes-Benz: Zdecydowanie w stronę zielonej energii

Mercedes-Benz poszerza swoje portfolio zielonej energii we współpracy z firmą Enovos, dostawcą energii, oraz norweskim producentem energii Statkraft. W rezultacie od 2022 r. producent będzie kupować w Niemczech prąd pochodzący wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Umowa na zakup zapewnia stałe dostawy zielonej energii.

Mercedes-Benz przygląda się całemu łańcuchowi wartości: od rozwoju i sieci dostawców przez produkcję aż po elektryfikację produktów – i nie tylko. Analizuje również wykorzystanie energii odnawialnej przez pojazdy elektryczne. Dzięki Ambition 2039 Mercedes-Benz realizuje cel, jakim jest posiadanie w 2039 r. floty pojazdów w pełni skomunikowanej i neutralnej pod względem emisji CO2 – to 11 lat wcześniej niż wymagają przepisy UE. Firma przewiduje, że do 2030 r. ponad 50% sprzedaży aut osobowych będą stanowić hybrydy plug-in oraz samochody w pełni elektryczne.

Neutralna pod względem emisji CO2 produkcja we wszystkich fabrykach Mercedes-Benz AG na świecie począwszy od 2022 r. jest ważnym kamieniem milowym. Aby osiągnąć neutralność klimatyczną, Mercedes-Benz będzie dążył do ograniczenia lub uniknięcia emisji generowanych przy produkcji pojazdów Mercedes-Benz lub do zaopatrzenia fabryk w ekologiczny prąd. Od 2022 r. wszystkie własne zakłady produkcyjne Mercedes-Benz AG na świecie będą więc kupować wyłącznie energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Aby wdrożyć produkcję neutralną pod względem emisji CO2, firma ma zamiar nie tylko korzystać z zielonego prądu, ale i systematycznie podnosić efektywność energetyczną i wdrażać zrównoważone dostawy ciepła.

Także oddział Daimler Trucks & Buses wyznacza kierunek na „ekologiczną” produkcję: wszystkie jego europejskie zakłady dążą do produkcji neutralnej pod względem emisji CO₂ i dostaw energii neutralnej w tym zakresie od 2022 r. Plany Daimler Trucks North America (DTNA) zakładają, że produkcja neutralna pod względem emisji CO₂ we wszystkich zakładach DTNA będzie realizowana od 2025 r., a fabryka ciężarówek w Portland osiągnęła ten cel już w 2020 r. Wszystkie inne zakłady Daimler Trucks & Buses na świecie pójdą tą samą drogą. Oznacza to, że istniejące fabryki samochodów ciężarowych i autobusów będą zaopatrywać się w prąd pochodzący wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Źródło: trucks.com.pl