Znacznik

Jak wodór może zdekarbonizować przemysł stalowy – i co będzie do tego potrzebne

Produkcja żelaza i stali odpowiada za jedną czwartą całkowitej przemysłowej emisji CO2, a droga do zrównoważonej przyszłości nie jest tak prosta, jak przestawienie się na energię elektryczną.

Takie sektory przemysłu jak hutnictwo stali tradycyjnie opierają się na paliwach kopalnych, aby wytworzyć intensywne ciepło i zasilić proces chemiczny potrzebny do wytopu rudy żelaza. Jednak przejście z węgla koksującego na czystszy surowiec, jakim jest wodór, oferuje rozwiązanie, które wytwarza jedynie nieszkodliwą emisję pary wodnej.

Wytwarzany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii odnawialnej, ekologiczny wodór mógłby zostać wykorzystany do oczyszczenia około dwóch trzecich światowej produkcji stali, która obecnie opiera się na paliwach kopalnych. Primetals Technologies, spółka z grupy Mitsubishi Heavy Industries (MHI), opracowała proces, który zastępuje wielkie piece zasilane paliwami kopalnymi instalacjami zasilanymi wodorem, pomagając w dekarbonizacji produkcji stali.

Zapoznaj się z infografiką, aby dowiedzieć się, jak wiele zastosowań ma wodór w produkcji stali i co jest potrzebne, aby przemysł ten osiągnął zerowy poziom emisji netto.

Źródło: euractiv.com