Znacznik

INAUGURACJA NAJWIĘKSZEJ W EUROPIE INSTALACJI ELEKTROLIZY PEM W PROJEKCIE REFHYNE

Największy w Europie zakład elektrolizy wodnej z membraną polimerową (PEM) rozpoczął działalność w należącym do Shell Parku Energetyczno-Chemicznym w Nadrenii koło Kolonii, produkując ekologiczny wodór. Elektrownia ta, będąca częścią europejskiego konsorcjum REFHYNE i finansowana przez UE w ramach wspólnego przedsięwzięcia na rzecz ogniw paliwowych i technologii wodorowych (FCH JU), jest pierwszym zakładem wykorzystującym tę technologię na tak dużą skalę w rafinerii.

Elektrolizer w Nadrenii będzie wykorzystywał odnawialną energię elektryczną do produkcji do 1300 ton ekologicznego wodoru rocznie. Początkowo będzie on wykorzystywany do produkcji paliw o niższej intensywności emisji dwutlenku węgla. W przyszłości zielony wodór mógłby być również wykorzystywany w przemyśle, do ogrzewania domów i napędzania samochodów ciężarowych.

Projekt REFHYNE znajduje się na czele działań mających na celu dostarczenie ekologicznego wodoru dla Europy. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji celów klimatycznych Europejskiego Zielonego Ładu, pomagając w dekarbonizacji trudniej dających się wyeliminować sektorów transportu i przemysłu. Komisja Europejska opublikowała przełomową strategię wodorową w 2020 r., która ma na celu zapewnienie sprzyjających ram politycznych.

Europejskie konsorcjum wspierające projekt składa się z SINTEF (koordynator), Shell, ITM Power, Sphera i Element Energy. Elektrolizer został wyprodukowany przez ITM Power w Sheffield w Wielkiej Brytanii, a jego części pochodzą z Włoch, Szwecji, Hiszpanii i Niemiec.

Bart Biebuyck, dyrektor wykonawczy wspólnego przedsiębiorstwa Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking, powiedział: “Aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., musimy gruntownie zmienić nasz system energetyczny. Czysty wodór będzie odgrywał kluczową rolę w e-mobilności i przemyśle, ponieważ ma on ogromny potencjał w zakresie dekarbonizacji sektorów, w których bezpośrednie wykorzystanie energii odnawialnej nie jest możliwe. W związku z tym chcemy przyspieszyć wprowadzenie na rynek ogniw paliwowych i technologii wodorowych oraz wykorzystać ich zalety w Europie.”

Armin Laschet, minister-prezydent Nadrenii Północnej-Westfalii, powiedział: “Jesteśmy regionem wodorowym. Wraz z uruchomieniem największego w Europie zakładu elektrolizy PEM jeszcze bardziej zwiększamy naszą wiodącą rolę w tej dziedzinie. Tym samym kładziemy podwaliny pod nowoczesny i ekologiczny przemysł z miejscami pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Już dziś 30% niemieckiego zapotrzebowania na wodór pochodzi z przemysłu Nadrenii Północnej-Westfalii. Szacunki przewidują, że do 2030 roku zapotrzebowanie to ulegnie podwojeniu. Dlatego potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, które zaspokoją popyt na wodór neutralny pod względem emisji CO2. Projekty takie jak Refhyne pokazują, jak innowacje mogą przynieść korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce.”

“Ten projekt demonstruje nowy rodzaj przyszłości energetycznej i model produkcji energii o niższej emisji dwutlenku węgla, który może być powielany na całym świecie” – powiedział dyrektor Shell ds. Downstream, Huibert Vigeveno, podczas dzisiejszej oficjalnej ceremonii otwarcia. “Shell chce stać się wiodącym dostawcą ekologicznego wodoru dla klientów przemysłowych i transportowych w Niemczech” – dodał. “Czyniąc to, chcemy być zaangażowani w cały proces – od generowania energii przy użyciu morskiej energii wiatrowej do zwiększonej produkcji i dystrybucji wodoru we wszystkich sektorach. Chcemy być dostawcą i partnerem z wyboru dla naszych klientów, ponieważ pomagamy im w dekarbonizacji.”

Elektrolizery z membraną z elektrolitem polimerowym (PEM) są bardziej kompaktowe niż konwencjonalne elektrolizery alkaliczne. Nadają się one do pracy z odnawialnymi źródłami energii, ponieważ mogą działać dynamicznie, wykorzystując zmienne obciążenia elektryczne. Dzięki temu elektrolizery PEM mogą pracować, gdy produkcja energii z wiatru i słońca jest najtańsza.

Źródło: fch.europa.eu