Znacznik

Czy wodór i rozproszone źródła energii uratują energetykę samorządową?

W dniach 17-18 października 2022 roku w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkają się przedstawiciele administracji, biznesu oraz środowisk naukowych podczas drugiej edycji Europejskiego Forum Samorządowego. W jego ramach zaplanowano m.in. debatę dotyczącą szans jakie otwiera wodór przed samorządami w dobie kryzysu energetycznego i związanego z nim wzrostem kosztów pozyskiwania energii.

Jak szacują organizatorzy, w tegorocznym EFS weźmie udział około 1,5 tys. osób. Tematów do rozmów – tych mniej i bardziej oficjalnych – nie zabraknie. Program forum, który powstał po rekomendacjach uczestników i uczestniczek zeszłorocznego EFS, pokazuje najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się lub będą się mierzyć w niedalekiej przyszłości polskie samorządy.

Jednym z wiodących wątków będą kwestie finansowe – począwszy od nowej perspektywy finansowej UE (inwestycje w infrastrukturę czy w kompetencje społeczne) i miejscu w niej samorządów poprzez rosnące koszty energii – po wsparcie rozwoju przez nowoczesny biznes.

Sporo będzie się też rozmawiać o miastach nowoczesnych, miastach przyszłości. Koncepcja smart city, rozwój oparty na danych (big data), e-mobilność, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej czy transformacja cyfrowa – to niektóre tematy dyskusji podczas Local Trends.

W Polsce coraz częściej odczuwamy efekty negatywnych zmian klimatu. Jak im przeciwdziałać i jak tworzyć miasta i gminy neutralne klimatycznie? Podczas EFS omawiane będą takie kwestie, jak: budowanie wsparcia i wdrażanie zmian w samorządzie neutralnym dla klimatu; wodór jako paliwo przyszłości; źródła finansowania zielonych transformacji czy zarządzanie lasami.

Szczególnie interesująco zapowiada się debata dotycząca potencjał energetyki rozproszonej oraz wykorzystanie wodoru jako szansy na samowystarczalność energetyczną samorządów.

Link do wydarzenia