Znacznik

Rusza kolejny szczyt klimatyczny Togetair

Transformacja energetyczna Polski to ogromne wyzwanie ale i szansa. Unijna ambitna polityka klimatyczna nie pozostawia złudzeń - czasy węgla się kończą. Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli korzystać z gazu ziemnego, ale i tu perspektywy są ograniczone. Musimy inwestować w OZE i wodór. Nie tylko po to, by zadowolić Unię, ale przede wszystkim, by poprawić komfort życia w Polsce. Tematyce transformacji poświęcony będzie szczyt klimatyczny Togetair.

Do zrobienia mamy dużo, dlatego powinniśmy podjąć natychmiastowe działania. Polski system energetyczny jest bardzo mocno uzależniony od węgla. Węgiel jest też podstawowym paliwem w ciepłownictwie. Problemem są też przestarzałe piece węglowe w prywatnych domach. Efekt jest taki, że Polska spowita jest w smogu.

Eksperci fundacji Instrat podkreślają, że mamy jedne z najmniej ambitnych celów redukcji emisji w Unii, a na dodatek nieskutecznie je realizujemy. Szacują oni, że w latach 2011-2030 wyemitujemy o 529 mln ton CO2 więcej, niż mogłaby, gdyby rząd realizował swoje własne plany. – Jeśli nie poprawi się skuteczność wdrażania istniejących już polityk, to nadmierne emisje, czyli takie, których można uniknąć, będą dalej rosły, by w 2030 r. się podwoić – mówi Adrianna Wrona, ekonomistka w Fundacji Instrat, współautorka raportu.

Czas podjąć konkretne kroki, by zadbać o przyszłe pokolenia, o zdrowie Polaków i środowisko naturalne. Mamy okazję, by wykazać się odpowiedzialnością i rozsądkiem. Kierunek działań wskaże nam rozpoczynający się w środę trzydniowy szczyt klimatyczny Togetair organizowany przez Fundację Czyste Powietrze, w którym weźmie udział m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz inni przedstawiciele władz, a także firm, banków i instytucji.

Uczestnicy szczytu spróbują odpowiedzieć na pytania, jak będzie wyglądać polska energetyka za dwadzieścia lat, jaki kształt przybierze sprawiedliwa transformacja, jakie będą źródła finansowania przemian i jak transformacja wpłynie na krajową gospodarkę.

Dyskusje będą też dotyczyć kwestii związanych z czystym powietrzem, wymianą kotłów i termomodernizacją budynków oraz zieloną energią w domach. Kolejny ważki wątek to elektromobilność, która ma być kolejnym sposobem na walkę ze smogiem, a także strefy czystego transportu, niskoemisyjny transport miejski, rozbudowa infrastruktury i promocja elektromobilności.

Oddzielny panel poświęcony będzie racjonalnemu gospodarowaniu wodą, wymuszonym jej kurczącymi się zasobami. Wśród poruszanych wątków będzie również przyszłość ciepłownictwa, rynku gazu, rozwój OZE, technologii wodorowych i graniczny podatek węglowy, nad którym pracuje Unia, a także gospodarka odpadami, czy ekologiczne rolnictwo.

Szczyt poprzedzi publikacja Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego opartego na dobrych praktykach i innowacyjnych rozwiązaniach dla środowiska. Został on przygotowany przez Fundację Czyste Powietrze we współpracy z ekspertami i naukowcami.

– Zależy nam, by wyjaśnić skomplikowane zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i przybliżyć je możliwie najszerszemu gronu w sposób przystępny, ale też nie nadmiernie uproszczony. Chcemy omówić i zdiagnozować największe problemy środowiskowe nadchodzących lat, a potem zaproponować najlepsze rozwiązania, jak się z nimi uporać – wyjaśnia Jakub Pawłowski, redaktor naczelny Raportu Klimatycznego Togetair.

Zwraca uwagę, że w Polsce brakuje rzetelnej dyskusji o czekających nas wyzwaniach związanych z Nowym Zielonym Ładem i transformacją w kierunku gospodarki zeromisyjnej. – Gdy tylko w przestrzeni publicznej pada hasło, że w nadchodzących latach czekać nas będzie nieuchronna ekologiczna rewolucja, to w powszechnym rozumieniu jest ona utożsamiana wyłącznie z koniecznością odejścia od węgla, zamykaniem elektrowni węglowych i rozwojem odnawialnych źródeł energii. A to przecież tylko jedna z kilku reform, które nas czekają. Tymczasem o wielu z nich w ogóle się nie mówi – dodaje Pawłowski.

Źródło: interia.pl