Znacznik

FCH JU NAGRADZA PIONIERSKIE PROJEKTY W DZIEDZINIE CZYSTEJ ENERGII WODOROWEJ

Podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się 29 listopada w Brukseli, Wspólne Przedsiębiorstwo FCH doceniło udaną współpracę między ośrodkami badawczymi, przemysłem i decydentami. Zwycięskie projekty dostarczają światowej klasy rozwiązań i przyspieszają przejście do bardziej ekologicznego świata.

Nagroda za najlepszą innowację: EVERYWH2ERE

FCH JU wprowadziło tę nagrodę w 2018 r. jako dodatkową zachętę dla beneficjentów projektów do wyróżniania się.

Udowadniając, że rozwój energii wodorowej nie jest przeznaczony wyłącznie dla użytkowników przemysłowych, zwycięski projekt, EVERYWH2ERE, jest projektem demonstracyjno-rynkowym, w ramach którego opracowano przenośne jednostki ogniw paliwowych lub agregaty prądotwórcze.

Mogą one dostarczać energię na place budowy, festiwale muzyczne i inne tymczasowe wydarzenia w europejskich miastach, stanowiąc rozwiązanie dla rzeczywistej potrzeby. W agregatach zastosowano ogniwa paliwowe z membraną protonowo-wymienną oraz bezpieczną technologię wodorową pod ciśnieniem.

Innowacja ta przyczyniła się do przybliżenia technologii wodorowych ogniw paliwowych obywatelom, eliminując hałas i zanieczyszczenie generowane przez generatory diesla.

Odbierając nagrodę w imieniu konsorcjum, kierownik projektu Rina, Stefano Barberis, powiedział: “Nasz projekt zwiększy świadomość społeczną na temat technologii FCH, które będą stanowić podstawę przyszłej czystej energii i społeczeństwa UE opartego na wodorze”.

Nagroda za najlepszą historię sukcesu: W kierunku zrównoważonej i cyrkularnej gospodarki wodorowej

Ta nagroda, wprowadzona również w 2018 roku, trafia do grupy projektów, które przyczyniły się do cyrkularności sektora wodorowego. W tym roku było 13 finalistów, z osiągnięciami projektów w całym łańcuchu wartości wodoru, od lotnictwa napędzanego wodorem po doliny wodorowe.

Do zwycięskiej historii sukcesu przyczyniło się sześć projektów, z których każdy otrzymał nagrodę: FC-HYGUIDE, SH2E, HYTECHCYCLING, BEST4HY, EGHOST i CERTIFHY.

Zwycięska historia sukcesu pokazuje, że energia wodorowa musi nie tylko dostarczać czystą energię w sposób wydajny i ekonomiczny, ale powinna również uwzględniać zrównoważony rozwój.

Partnerzy przemysłowi i naukowcy zaangażowani w tę historię sukcesu opracowują wytyczne dotyczące pozyskiwania materiałów, demontażu i recyklingu zgodnie z obiegową, czystą gospodarką wodorową.

FC-HYGUIDE opracował wytyczne, materiały szkoleniowe i kursy dotyczące stosowania ocen cyklu życia. Projekt SH2E opiera się na tym, aby uwzględnić wymiar gospodarczy i społeczny.

HYTECHCYCLING i BEST4HY skupiły się na recyklingu i demontażu, odzysku i ponownym wykorzystaniu zasobów, takich jak platyna. Obecnie EGHOST opracowuje przyjazne dla środowiska kryteria projektowania w rozwoju technologii.

Wreszcie, CERTIFHY stworzył pierwszy ogólnounijny system gwarancji pochodzenia (GO) dla ekologicznego i niskoemisyjnego wodoru. Obecna, trzecia faza projektu obejmuje budowę rynku dla handlu GO i harmonizację we wszystkich państwach członkowskich.

‘Bez wsparcia FCH JU od 2014 roku, CERTIFHY nigdy nie mógłby osiągnąć wiodącej roli, jaką obecnie mamy na całym świecie w zakresie systemów certyfikacji. Jesteśmy zaszczyceni, że otrzymaliśmy tę nagrodę. To wzmacnia nasz entuzjazm do kontynuowania projektu’ – powiedział Wouter Vanhoudt, dyrektor na Europę i Azję w Hinicio, koordynatorzy CERTIFHY.

Nagroda za najlepsze działania zewnętrzne: REFHYNE

Nagroda ta przyznawana jest projektowi za doskonałe zaangażowanie społeczne i kreatywne wykorzystanie działań komunikacyjnych w celu rozpowszechniania informacji o produkcji czystego wodoru. Zwycięzcą z 2021 roku jest Clean Refinery Hydrogen for Europe (REFHYNE).

Pięcioletni projekt rozpoczął się w 2018 roku i zbudował instalację elektrolizy 10 MW Proton Exchange Membrane (PEM), największą w Europie, w rafinerii Shell Rhineland Refinery w Wesseling, niedaleko Kolonii w Niemczech. Elektrolizer ten, przeznaczony do zastosowań przemysłowych, rozpoczął pracę w lipcu tego roku i może wyprodukować do czterech ton wodoru dziennie przy pracy na pełnej mocy. Może on również pomóc w zrównoważeniu wewnętrznej sieci elektrycznej rafinerii, sprzedając jednocześnie usługi w zakresie podstawowej rezerwy regulacyjnej niemieckim operatorom systemów przesyłowych. Planowane jest zwiększenie mocy instalacji elektrolizy do 100MW.

Anders Ødegård z SINTEF, koordynator projektu REFHYNE podsumował: “Jesteśmy zaszczyceni, że otrzymaliśmy tę nagrodę w uznaniu naszych działań upowszechniających. Uważamy, że dzielenie się naszymi doświadczeniami i zdobytą wiedzą ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia dalszego zwiększania skali produkcji czystego wodoru. W imieniu całego konsorcjum REFHYNE chciałbym podziękować wspólnemu przedsiębiorstwu FCH za wsparcie dla naszego projektu elektrolizera PEM o mocy 10 MW oraz za tę wyjątkową nagrodę w dziedzinie upowszechniania”.

Źródło: fch.europa.eu