Znacznik

Do 2025 r. zdolność produkcyjna elektrolizerów wodoru w Europie ma osiągnąć 2,7 GW

W oparciu o ogłoszone moce projektów europejski sektor zielonego wodoru osiągnie 2,7 GW wydajności elektrolizerów do 2025 roku. Jest to jednak znacznie poniżej celu UE wynoszącego 6 GW do 2024 roku.

Obecnie istnieje 67 działających projektów w 13 krajach, według badań przeprowadzonych przez Delta-EE z siedzibą w Edynburgu w ramach nowego Global Hydrogen Intelligence Service. Projekty te mają łączną moc 56 MW i produkują szacunkowo 4 700 ton zielonego wodoru rocznie.

Robert Bloom, menedżer produktu, powiedział, że są dwie strony tej historii. “Z jednej strony, jest to niewiarygodnie szybki wzrost kluczowej technologii dla celów zerowych netto; z drugiej strony, jest to wciąż o wiele za mało w stosunku do ogromnie ambitnych celów krajowych i unijnych, które zostały ustalone”. Bloom spodziewa się, że wiele więcej projektów zostanie dodanych do rurociągu, biorąc pod uwagę ogromne ilości kapitału udostępnione dzięki różnym krajowym strategiom wodorowym, Zielonemu Dealowi UE i IPCEI (ważne projekty o wspólnym interesie europejskim) Hydrogen.

Około połowa obecnej produkcji ekologicznego wodoru w Europie jest wykorzystywana przez sektor transportu, natomiast około jedna trzecia jest przeznaczona na dekarbonizację zastosowań przemysłowych, takich jak rafinacja petrochemiczna.

Niemcy odpowiadają za prawie 50% obecnej zdolności produkcyjnej elektrolizerów w Europie, ale sektor ten szybko się rozwija, jak twierdzi firma. W krajach takich jak Hiszpania, Holandia i Dania w latach 2021/22 powstaną projekty o mocy 10 000 MW, a do 2025 r. ich skala wzrośnie do 100 000 MW.

Delta-EE zauważyła, że kluczem do ekspansji będzie wzrost mocy produkcyjnych elektrolizerów i dodała, że producenci tacy jak Nel Hydrogen, ITM Power (LON:ITM), Cummins (NYSE:CMI) i McPhy (EPA:MCPHY), wszyscy budują fabryki o rocznych mocach 100s MW lub GW.

Źródło: renewablesnow.com